• Rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa

  Rehabilitacja Achillesa Sosnowiec

  Proces rekonwalescencji przywracającej pełną sprawność fizyczną po uszkodzeniu ścięgna Achillesa zależy od wielu czynników, wśród których wyróżnić możemy m. in. :

  -stopień uszkodzenia (zerwanie częściowe lub całkowite, naderwanie, zapalenie ścięgna)

  -lokalizacja (wysokość) zerwania

  -wiek

  -poziom aktywności fizycznej przed wypadkiem

  -rodzaj metody przy ewentualnym zabiegu rekonstrukcji operacyjnej !

  -długość okresu unieruchomienia

  -rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego np. opatrunek gipsowy, but ortopedyczny

   

         Długość całego procesu rehabilitacji po zespoleniu operacyjnym to najczęściej kilka miesięcy, w trakcie których zgodnie z indywidualnymi potrzebami, stosuje się m.in. techniki ćwiczeń kinezyterapeutycznych, terapii ułożeniowej, chłodzenia przeciw obrzękowego, masażu manualnego oraz wspomagającej (proces regeneracji) fizykoterapii.

   Każda z tych metod dobierana jest zgodnie z bieżącą oceną stanu funkcjonalnego oraz ogólnego etapu rehabilitacji, na którym znajduje się pacjent.

         Oprócz bezpośrednich działań pacjenta i terapeuty, współpraca pomiędzy tymi zainteresowanymi obejmuje także systematyczne omawianie dopuszczalnego zakresu codziennych czynności i zachowań życiowych, które mogą lub nie powinny być wdrażane w poszczególnych etapach przywracania sprawności ruchowej. Do ważnych zagadnień związanych ze stopniową poprawą samodzielnej lokomocji i powolnego obciążania chorej kończyny zaliczamy metodyczne stosowanie przyrządów wspomagających, które w kolejnych etapach zastępują, pierwotnie niezbędny, asortyment ortopedyczny.

         W odpowiednim momencie pacjent pod okiem fizjoterapeuty intensyfikuje pracę nad odtwarzaniem fizjologicznej ruchomości oraz rozpoczyna działania mające na celu przywrócenie poprawnego stereotypu chodu i przywrócenie wytrzymałości oraz siły ścięgna. W całym procesie postawione zostają także cele wyrównania dysproporcji napięcia, elastyczności i siły mięśniowej w obu kończynach dolnych.

   

  Warto zapamiętać:

  -rehabilitacja powinna rozpocząć się jak najwcześniej

  -pierwsze zadowalające efekty pracy poprawiające standard życia (w zależności od stopnia uszkodzenia) pojawiają się już po kilku tygodniach odpowiednio prowadzonej rehabilitacji  

   

  Rehabilitacja ścięgna Achillesa Sosnowiec. W domu lub gabinecie, tel: 539 928 333, www.stanmedica.pl

   

   

  Zostaw komentarz →

Zostaw komentarz

Cancel reply

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress