Zanim skorzystają Państwo z usług gabinetu rehabilitacji w Sosnowcu Stanmedica, zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem poświęconym najczęściej popełnianym błędom, które niewątpliwie wpływają na kondycję naszych pleców. Szczegółowo został opisany błąd nr 4.
1) Czekanie, aż samo przejdzie
2) Ślepa wiara w metody, które „sąsiad stosował”
3) Objawowe, a nie przyczynowe „leczenie” tabletkami
4) Wiara, że jak przeszło to już nie wróci
Bardzo często pacjenci zgłaszający się do fizjoterapeuty lub masażysty zakładają, że seria wizyt zabiegowych rozwiąże całkowicie ich problem z bólem kręgosłupa. Ale czy tak się dzieje ? Czy jeśli zabiegi pomogą to czy efekt zostanie na zawsze? Odpowiedź brzmi: Niezwykle rzadko, a przeważnie wtedy, gdy zazębią się dwa czynniki: pacjent weźmie sobie do serca zalecenia profilaktyczne terapeuty i będzie je stosował oraz gdy zmiany chorobowe nie są bardzo zaawansowane.
Niestety w zdecydowanej większość przypadków bóle kręgosłupa wracają. Dzieje się tak na skutek m.in.:
- nie zahamowanego (odpowiednią profilaktyką) wpływu czynnika wywołującego np. złych nawyków, nadmiaru pracy w pozycjach statycznych, nadmiaru pracy w jednokierunkowej pracy zgięciowo-skrętnej pleców
- niewspółmiernej do potrzeb, ilości ruchowych ćwiczeń kompensacyjnych (korekcyjnych, wodnych, gimnastycznych, itd.)
- gwałtownych ruchów z zachwianiem symetrii tułowia u pacjentów ze zmianami strukturalnymi, np. szarpnięcie trzymanej smyczy przez psa, sięgnięcie na wysoką półkę
- przedźwigania, przeciążenia, zależenia (w codziennej egzystencji)
- niewyregulowanych przykurczy w sąsiednich obszarach ciała, np. miednicy, udach, podudziach (temat godny uwagi to taśmy powięziowo-mięśniowe)
- niewyleczonych chorób współistniejących, np. o podłożu neurologicznym, ortopedycznym a nawet psychologicznym
Aby skutecznie przeciwdziałać nawrotom bólu kręgosłupa, należałoby przede wszystkim określić w jakiej grupie ryzyka znajdujemy się na chwilę obecną. Analiza ta pozwoli ocenić jak duży jest wpływ czynnika patogennego w przykładowym odcinku czasu i jak intensywną, w związku z tym należało by obrać strategię zapobiegawczą. Tak naprawdę szerokie pojęcie zapobiegania jest sprawą mocno indywidualną, gdyż dla każdego z nas porcja codziennych ćwiczeń fizycznych będzie miała zupełnie inny wymiar zarówno w czasie jak i w intensywności.
Najprostszym sposobem, aby określić podstawowe potrzeby pracy nad swoim ciałem pod kątem celowanej profilaktyki i terapii przeciwbólowej pleców jest konsultacja u fizjoterapeuty. Jeśli po takiej wizycie, część przekazanej wiedzy umknie z głowy, warto przypominać sobie podstawowe pozycje wyjściowe, w których wykonywało się ćwiczenia, np.: leżenie przodem, klęk podparty, siad klęczny, leżenie tyłem. To, co na pewno warto zapamiętać, to konieczność wykonywania w jednej serii (bez względu na to czy mamy 5 minut czy 30) ćwiczeń: neutralnie aktywizujących stawy obwodowe i stawy kręgosłupa, ćwiczeń wzmacniających i ćwiczeń rozciągających. Pamiętajcie: 5 minut sumarycznie z trzema powtórzeniami każdego ćwiczenia jest lepsze niż zero – zero, które występuje najczęściej wtedy, gdy wydaje nam się, że skoro nie mamy więcej czasu to lepiej nic nie robić. Przykład? Krótkie poranne przeciąganie, które często występuje jako odruch niezależny, gdyż zesztywniałe ciało samo wysyła sygnał do mózgu, ten z kolei nakazuje bezwarunkowe wykonanie rozluźniającej czynności. I wtedy mimo, że rozciąganie trwało krótko, czujemy się już troszkę lepiej.
5) Przeświadczenie, że (najczęściej szkodliwy) ruch w pracy to już ćwiczenia
6) Złe pozycje w dzień + złe pozycje w nocy
7) Kochanie złych nawyków – mimo że niszczą kręgosłup
8) Przeświadczenie, że „ Jestem młodym Bogiem” – choć miało nie być innych…
9) Woda jest mokra, więc nawet nie spróbuje jej polubić
10) Nie mam 20 min dziennie na ćwiczenia więc jak mam 5 to myślę że to i tak nic nie da
Konsultacje zdrowotne, masaż i rehabilitacja Sosnowiec, Ul. Jagiellońska 11a lub w Twoim domu. Tel: 539-928-333