Czy pierwsze objawy bólu w lędźwiach, szyi i karku lub drętwienia rąk i nóg można bagatelizować ? – czyli krótko i na temat o patogenezie zdrowotnej ignorancji i przewlekłego deficytu czasu.

Tak jak z większością istotnych spraw w naszym życiu, odpowiedzialność za podejmowanie ważnych decyzji lub ich brak, przeważnie spada na nas samych, prędzej czy później wyjaśniając wszystkie „za” i „przeciw”. Co jednak dzieje się gdy stwierdzamy, że czas nieodwracalnie rozpłynął się jak rozlane mleko, wsiąkając głęboko w grunt naszej własnej historii, już nigdy nie powracając.

Najbardziej okrutnym zjawiskiem cywilizacyjnej epoki, w której egzystujemy, jest niezauważanie tempa naszego własnego życia, zatracenie poczucia czasu i definicji chwili, która z niegdysiejszego „momentu” rozrosła się do szybko uciekającego półrocza lub niespodziewanej konieczności wymiany kolejnego kalendarza na ścianie. Kolejną sprawą jest zbyt duży kredyt zaufania w moc naszych własnych organizmów i kontrole nad nimi. Wydaje nam się, że skoro posiadamy wolną wolę i możemy decydować o swobodnym przemieszczaniu się, wykonywaniu przeróżnych czynności z własnym ciałem, to tak będzie zawsze. Zapominamy jednak o istnieniu pojęcia biomechaniki, dziedziny nauki, która tłumaczy zasadę działania naszych organów, układów, kończyn, stawów, mięśni, jako zespołu powiązanych ze sobą mechanizmów, uzależnionych w swoim poprawnym funkcjonowaniu od dobrego traktowania i skutecznego „serwisu”, tak samo jak samochód, samolot, statek kosmiczny czy koparko ładowarka. Te nie do końca przyjemne porównania, często są jednak niezbędne w toku uświadamiania pacjentów, u których pojawiają się pierwsze objawy bólowe, że takie same efekty niedbania o nasze coraz wygodniejsze pojazdy, mogą spotkać nas samych ZAWSZE WTEDY GDY BĘDZIEMY BAGATELIZOWAĆ POCZĄTKOWE SYMPTOMY CHOROBOWE.

Pamiętajmy, że oprócz tego, że jesteśmy aż ludźmi to jesteśmy także tylko ludźmi. Sukcesy transplantologii są zaskakujące i pocieszające z punktu widzenia przyszłości medycyny, ale jeszcze długo wymiana podstawowych części w naszych ciałach nie będzie taka łatwa jak wymiana oleju, filtrów, opon czy silnika w pojeździe mechanicznym.

Jesteśmy AŻ ludźmi, więc wyróżniajmy się od innych ssaków nie tylko świadomością posiadania inteligencji, ale także rozsądkiem i realnym podejściem do podatności naszych ciał na choroby, przeciążenia, mikro urazy, czy w końcu upływ czasu. A gdy już zdamy sobie sprawę, że lepiej poświęcić odrobinę wolnego czasu na profilaktykę lub sukcesywnie (ale niekoniecznie często) stosowane zabiegi terapeutyczne, będziemy mogli dłużej i w bardziej radosny sposób cieszyć się otaczającym nas światem i tym wszystkim co ma nam do zaproponowania – a ma przecież coraz więcej 🙂

Zadanie domowe dla zaznajomionych z motoryzacją

Dopasuj choroby ciała do awarii samochodu i wyobraź sobie kilkadziesiąt lat jazdy swoim czterokołowcem bez dbania o rozrząd, pompę wody, płyn chłodniczy, tłoki, tuleje, łączniki stabilizatorów, amortyzatory, komputer pokładowy…

Wskazówki:

Pamiętaj, że masz tylko jeden kręgosłup i nie wymienisz go na nowy amortyzator. Jeśli zaniedbasz krążki między kręgowe, stracisz zdolność prostego chodu i pozycji wyprostowanej. Jeśli zwyrodnienie (korozja) zaatakują twoje stawy, a ty zbagatelizujesz objawy i poddasz się bez walki, zaczniesz tracić władzę w nogach i rękach, a twoje ciało przestanie cię słuchać rozjeżdżając się jak koła na sztywnym zawieszeniu, rozregulowanym układzie kierowniczym i bez ustawionej geometrii. Jeśli zaniedbasz układ nerwowy stosując niewłaściwą dietę lub nadmiernie go eksploatując, stracisz kontrolki sygnalizujące inne poważniejsze problemy. Jeśli nie zadbasz o jakość oleju i paliwa zatrzesz silnik, a dostanie nowego, dobrze pompującego egzemplarza wcale nie jest łatwe – w najlepszym razie będzie używane a może też nie dojechać od dawcy na czas.

A zatem pamiętajmy

Gdy jedziecie na urlop swoim samochodem, przeważnie chcecie mieć pewność, że jest sprawny i uda się nim bezpiecznie dojechać do celu oraz wrócić do domu. Wychodząc z tego założenia sprawdzacie go sami lub po prostu oddajecie na przegląd. W waszym życiu natomiast, celem jest spokojna, bez bólowa codzienność, wyjście do pracy, sklepu czy do rodziny lub znajomych. Te proste czynności w pewnym momencie mogą się okazać tak samo trudne jak ruszenie zepsutym samochodem z drogowego pobocza. Pamiętajmy więc o regularnym dbaniu o aparat ruchu, by nigdy nie zawiódł nas w najbardziej nieoczekiwanym i niechcianym momencie.