
Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się doznać urazu na skutek upadku, uderzenia, stłuczenia lub zwichnięcia? Jeśli tak, to czy byliście pewni jak powinniście wtedy postąpić?
Objawy bólowe, komplikacje obrzękowe czy narastający stan zapalny mogą zostać łatwo zahamowane. Poprzez odpowiednio szybką reakcję, regeneracja w miejscu uszkodzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku godzin, niwelując dyskomfort i ograniczenia ruchowe.
Dla dobra Waszego i Waszych bliskich proponujemy zapoznanie się z prostą zasadą postępowania w takich właśnie sytuacjach. Bez względu na to czy rana będzie efektem uprawiania sportu czy zdarzenia domowego, warto przeczytać poniższy tekst kilka razy lub zapamiętać nazwę, tak by móc ją w przyszłości szybko zastosować, odszukując uprzednio w internecie.
Nazwa jest skrótem od pierwszych liter angielskich słów: protection, rest, ice, compression, elevation. Ich bezpośrednie tłumaczenie wraz z odpowiednim zastosowaniem wskazuje najważniejsze czynności, jakie należy podjąć tuż po incydencie:
- PROTECTION (OCHRONA) – w zależności od skali uszkodzenia postaraj się zabezpieczyć miejsce zranienia tak, aby nie ulegało ono większym przeciążeniom statycznym lub dynamicznym.
- REST (ODPOCZYNEK) – pozwól ciału się zareagować fizjologicznymi reakcjami obronnymi. Regeneracja i ustępowanie bólu nastąpią szybciej jeśli nic nie będzie zakłócać pracy układu immunologicznego.
- ICE (SCHŁODZENIE) – tak szybko jak to tylko możliwe przyłóż zimy okład lub poproś kogoś o zakup preparatu chłodzącego w aptece. Doraźną metodą stosowaną bezpośrednio po urazach w otoczeniu domowym jest przykładanie zimnych mrożonek z lodówki. Zapamiętaj jednak by nie schładzać rany bezpośrednio gdyż może dojść do odmrożeń – idealnym rozwiązaniem byłaby jałowa gaza, jeśli jej nie znajdziesz zastosuj np. czysty ręcznik kuchenny.
COMPRESSION (UCISK) – najprostszą i najbardziej skuteczną metodą ucisku w miejscu uszkodzenia ciała jest bandażowanie. Należy jednak pamiętać, by wykonywać je w kierunku dosercowym, rozpoczynać od miejsca bardziej od niego odległego.
ELEVATION (UNIESIENIE) – odpowiednie uniesienie np. zabandażowanej stopy (z wyprostowanym kolanem), stanowi element profilaktyki przeciw-obrzękowej, ułatwiającej przepływ chłonki w naczyniach limfatycznych. Jeśli stopa będzie utrzymywana w pozycji opuszczonej w stosunku do tułowia (serca) obrzęk oraz jego nasilanie będą występować o wiele łatwiej.
Bez względu na fakt poznania powyżej metody pamiętaj jednak, aby bezwzględnie skorzystać z pomocy lekarskiej zawsze wtedy gdy stan obrażeń wskazuje na taką konieczność.
Zdjęcia zaczerpnięte z: www.tipsforwomen.pl, www.kif.pl, www.zdrowie.fit.pl,